TIE fighter

Myśliwiec · Imperium Galaktyczne

TIE fighter

Masowo produkowany myśliwiec Imperium: kulista kabina między sześciokątnymi panelami, bez osłon i z legendarnym skowytem.

Model
Myśliwiec przewagi kosmicznej TIE/ln
Producent
Sienar Fleet Systems
Długość
7,24 m
Szerokość
6,7 m
Wysokość
8,82 m
Załoga
1 pilot
Prędkość maksymalna w atmosferze
1200 km/h
Prędkość w przestrzeni
100 MGLT
Osłony
nie
Uzbrojenie
2 działa laserowe

Imperium GalaktycznePierwszy PorządekPorównaj w skali

Przegląd

TIE fighter to myśliwiec Imperium. Mała okrągła kabina wisi między dwoma dużymi sześciokątnymi panelami, a cały statek opiera się na parze silników jonowych — TIE to skrót od Twin Ion Engine, czyli bliźniacze silniki jonowe[6]. Sienar Fleet Systems buduje standardowy model, myśliwiec przewagi kosmicznej TIE/ln[7].

To myśliwiec stworzony po to, by go wymieniać. Zwykły TIE nie ma osłon, hipernapędu ani systemu podtrzymywania życia, a Imperium traktuje swoich pilotów jak materiał jednorazowy[2][7]. Oferuje za to szybkość, liczebność i prostą, masową konstrukcję[6].

Myśliwce TIE pojawiają się w całej historii Imperium: strzegą Lothal w Gwiezdnych wojnach: Rebelianci, bronią Gwiazdy Śmierci, ścigają Sokoła Millennium i walczą nad Scarif i Endorem. Pierwszy Porządek przywraca ten typ w trylogii sequeli, z osłoniętymi TIE/fo i dwuosobowym TIE/sf[1][2][8].

Długość 7,24 m

Szerokość 6,7 m

Widoki z boku i z góry w skali. Dla porównania: Człowiek

Jak lata i walczy

Układ ograniczono do minimum. Kabina z pilotem i bliźniacze silniki jonowe mieszczą się w jednym module, dwa sześciokątne panele zbierają energię słoneczną, by je zasilać, a para dział laserowych siedzi z przodu kabiny[7]. Działa to lasery niskotemperaturowe L-s1, zastąpione przed bitwą o Endor nowszymi L-s7.2[7].

Bez osłon Imperium polega na liczebności: niszczyciele gwiezdne i Gwiazda Śmierci wysyłają swoje myśliwce rojami[1][12]. Pierwszy Porządek zachowuje kształt, ale wyposaża TIE/fo w osłony deflektorowe, a jego dwuosobowy TIE/sf dodaje strzelca tylnego i hipernapęd[2][8].

Kto nim latał

Kronika

Kluczowe chwile z życia statku, w kolejności fabuły. Spoilery pozostają ukryte, dopóki nie oznaczysz tytułu jako obejrzanego na osi czasu.

  1. 5 BBY

    Gwiezdne wojny: Rebelianci

    W serialu Rebelianci myśliwce TIE operują z imperialnego lotniska na Lothal i na początku serii ścigają załogę Ducha[1].

  2. ≈ 2 BBY

    Gwiezdne wojny: Rebelianci

    Kadeci Wedge Antilles i Hobbie Klivian próbują zdezerterować z Akademii Skystrike z pomocą Sabine Wren, a Vult Skerris rusza za nimi w pościg[4].

  3. 0 BBY

    Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie

    Myśliwce TIE z niszczycieli gwiezdnych i z bramy osłon atakują flotę rebeliantów nad Scarif[1].

  4. 0 BBY

    Część IV – Nowa nadzieja

    Spoiler z: Część IV – Nowa nadziejaPokażjuż to oglądałeś

    Myśliwce TIE startują z Gwiazdy Śmierci, by powstrzymać X-wingi i Y-wingi rebeliantów. Darth Vader i jego dwaj wingmani ścigają Luke'a Skywalkera w rowie[1].

  5. 3 ABY

    Część V – Imperium kontratakuje

    Gdy Sokół wymyka się z Hoth, myśliwce TIE gonią go w polu asteroid[1].

  6. 4 ABY

    Część VI – Powrót Jedi

    Spoiler z: Część VI – Powrót JediPokażjuż to oglądałeś

    Myśliwce TIE i interceptory roją się wokół floty rebeliantów nad Endorem. Większość zostaje zniszczona, gdy pada druga Gwiazda Śmierci[1].

  7. 34 ABY

    Część VII – Przebudzenie Mocy

    Finn uwalnia Poe Dameron i obaj kradną TIE/sf z Finalizera. Pocisk trafia w statek, który rozbija się na Jakku[5].

  8. 34 ABY

    Część VII – Przebudzenie Mocy

    Myśliwce TIE/fo i TIE/sf Pierwszego Porządku atakują zamek Maz Kanaty na Takodanie, a później bronią Bazy Starkiller przed Ruchem Oporu[8].

  9. 34 ABY

    Część VIII – Ostatni Jedi

    Spoiler z: Część VIII – Ostatni JediPokażjuż to oglądałeś

    Myśliwce TIE/fo i TIE/sf Pierwszego Porządku atakują ostatnie statki Ruchu Oporu, a potem jego bazę na Crait[8].

Gdzie latał

Gdzie zobaczyć TIE fighter

Filmy, seriale i gry z: TIE fighter, w kolejności fabuły.

Warianty

Zza kulis

  1. George Lucas przekazał szkice statku Ralphowi McQuarrie i Colinowi Cantwellowi. Model koncepcyjny Cantwella ustalił kabinę w kształcie kuli i sześciokątne panele, Joe Johnston dodał detale, a Lucas później powiedział, że ostateczny projekt jest w 60% jego, a w 40% Cantwella[6].
  2. ILM zbudowało oryginalne modele małe i lekkie, by jedna osoba mogła obsługiwać kilka naraz. Najpierw były niebieskie, potem pomalowano je na szaro, by lepiej wychodziły przed niebieskim ekranem, i celowo utrzymano je w czystości, bo TIE miały być masowo produkowane i wymienialne[6].
  3. Dźwiękowiec Ben Burtt zbudował skowyt TIE z trąbienia słonia zmieszanego z dźwiękiem samochodu jadącego po mokrym asfalcie. Wycie wznosi się i opada, gdy myśliwiec przelatuje obok, a potem obniża ton, gdy odlatuje[9].

Czy wiesz, że

TIE fighter: pytania i odpowiedzi

Jak duży jest myśliwiec TIE?

Standardowy imperialny TIE mierzy około 7,2 na 6,7 na 8,8 metra, więc jest mniejszy od autobusu miejskiego (około 12 metrów) w każdym wymiarze[6][10]. TIE/fo Pierwszego Porządku jest podobny i ma 6,69 metra długości[2].

Dlaczego nazywa się go TIE fighter?

TIE to Twin Ion Engine, czyli bliźniacze silniki jonowe napędzające myśliwiec[6]. Jego dwa sześciokątne panele to kolektory słoneczne, które zasilają te silniki[7].

Jak szybki jest myśliwiec TIE?

TIE/ln osiąga około 1 200 km/h w atmosferze i 100 MGLT w przestrzeni[6]. Bez hipernapędu nie może sam skakać między układami gwiezdnymi, więc zależy od statku-nosiciela lub bazy[7].

Ta sama flota

Źródła

  1. TIE Fighter — StarWars.com Databank
  2. First Order TIE Fighter — StarWars.com Databank
  3. Imperial Pilots — StarWars.com Databank
  4. Vult Skerris — StarWars.com Databank
  5. Poe Dameron — StarWars.com Databank
  6. TIE fighter — Wikipedia
  7. TIE/ln space superiority starfighter — Wookieepedia
  8. TIE/sf space superiority fighter — Wookieepedia
  9. The sound of the TIE fighters — Far Out Magazine
  10. Iden Versio's TIE — Wookieepedia
  11. Rebels TIE fighter — Wookieepedia
  12. Imperial I-class Star Destroyer — Wookieepedia